The TP-Link TL-SF1005P is a compact, fanless 5-port Fast Ethernet PoE switch featuring 4 PoE+ ports delivering up to 30W each and a total power budget of 67W. Designed for seamless plug-and-play use, it supports extended PoE transmission distances up to 250 meters, ideal for expansive IP camera setups. With priority mode for critical video applications and intelligent power management to prevent overload, it combines durability with high performance in a sleek metal casing backed by a lifetime warranty.
| ASIN | B076982FVC |
| Best Sellers Rank | 10,693 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) 66 in Network Switches |
| Box Contents | 1 product |
| Brand | TP-Link |
| Brand Name | TP-Link |
| Case Material Type | Metal |
| Color | Black |
| Colour | Black |
| Compatible Devices | Desktop |
| Country of Origin | Netherlands |
| Current Rating | 0.6 Amps |
| Customer Reviews | 4.7 out of 5 stars 2,484 Reviews |
| Data Transfer Rate | 100 Megabytes Per Second |
| Included components | 1 product |
| Interface | RJ45 |
| Item Dimensions L x W x H | 10L x 9.8W x 2.5H centimetres |
| Item Type Name | 5 Port Ethernet PoE Switch |
| Item Weight | 8.47 Ounces |
| Manufacturer | TP-Link |
| Manufacturer Part Number | TL-SF1005P |
| Maximum Power | 67 Watts |
| Model Number | TL-SF1005P |
| Number of Layers | 1 |
| Number of Ports | 5 |
| Number of ports | 5 |
| Platform | Windows 10, Windows NT 3.5 |
| Product Warranty | Lifetime Warranty |
| Product dimensions | 10L x 9.8W x 2.5H centimetres |